Skip To Main Content

Menu Toggle

Mobile Main Nav

Meet Our Faculty & Staff

1 2 > showing 1 - 100 of 135 constituents
Tina Anderson

Tina Anderson

5th Grade Teacher
Lower School
Debbie Anton

Debbie Anton

Middle School and Upper School Guidance Counselor, AP Psychology
Upper School
Elizabeth Atkins

Elizabeth Atkins

Director of Alumni Relations, Assistant Director of Development
Gabye Atkins

Gabye Atkins

Junior Cubs Assistant
Lower School
Ashley Ayers

Ashley Ayers

Lady Bruins Assistant Basketball Coach, 1st - 5th Grade Physical Education Teacher
Lower School, Upper School
Joel Ayers

Joel Ayers

Lady Bruins Head Basketball and Softball Coach, Upper School Economics Teacher
Upper School, Staff
Allison Badgett

Allison Badgett

Accounts Payable
Staff
Jessica Barton

Jessica Barton

Middle School and Upper School French Teacher, AP French Teacher, Digital Communications Specialist
Upper School, Middle School
Becky Baskin

Becky Baskin

Assistant to the Head of School
Staff
Jody Bell

Jody Bell

Junior Kindergarten Assistant
Lower School
Lindsay Brady

Lindsay Brady

Director of the Jones Academic Center
Lower School
Kathy Brandt

Kathy Brandt

Kindergarten Teacher
Lower School
Sherri Brauss

Sherri Brauss

8th Grade Science Teacher
Middle School
Kelly Breazeale

Kelly Breazeale

Third Grade Teacher
Staff
Holly Brown

Holly Brown

Kindergarten Teacher
Lower School
Krystal Butler

Krystal Butler

Upper School Chemistry Teacher
Upper School
Laurie Butler

Laurie Butler

Lower School Receptionist
Staff
Kellie Byrd

Kellie Byrd

1st Grade Teacher
Lower School
Briamst Castro

Briamst Castro

Upper School Soccer Assistant Coach, Middle School Soccer Coach
Upper School, Middle School
Bubba Cates

Bubba Cates

Upper School Math Teacher
Upper School
Carrie Cates

Carrie Cates

Kindergarten Assistant
Lower School
Lisa Cates

Lisa Cates

Lower School Assistant
Staff
Bridget Clark

Bridget Clark

Upper School English, AP Literature, English Department Chair
Upper School
Paul Conway

Paul Conway

Upper School World Issues Teacher, Speech Teacher, Lower School and Middle School French Teacher, Upper School Soccer Coach
Lower School, Upper School, Middle School
Jamie Creech

Jamie Creech

5th Grade Teacher
Lower School
Heather Crook

Heather Crook

7th Grade Science, Study Skills
Middle School
Hillary Dalton

Hillary Dalton

Upper School English, Yearbook Advisor
Upper School
Erica Davidson

Erica Davidson

Upper School Theater, Lower School Spanish
Lower School, Upper School
Kathy Davis

Kathy Davis

7th Grade English Teacher, 6th Grade Literature Teacher
Middle School
Philip Dunn

Philip Dunn

Facilities Director
Staff
Dian Eddleman

Dian Eddleman

Middle School Music, Middle and Upper School Choirs
Upper School, Middle School
Hailey Eldridge

Hailey Eldridge

Kindergarten
Lower School
Russ Ellis

Russ Ellis

Chief Development Officer
Lisa Evans

Lisa Evans

Middle School Cross Country Coach
Staff
Clayton Gant

Clayton Gant

Middle School Physical Education, Head Baseball Coach
Upper School, Middle School
Kim Garland

Kim Garland

Junior Cubs Class Assistant
Lower School
Leslie Garrett

Leslie Garrett

5th Grade Teacher
Lower School
Mary Ann Giampapa

Mary Ann Giampapa

Director of Student Health
Staff
Jimmy A. Glosson

Jimmy A. Glosson

Upper School Foreign Language Department Chair, Upper School Spanish Teacher, AP Spanish Teacher
Upper School
Christie Golden

Christie Golden

Upper School Mathematics, Upper School Science, Upper School Athletic Trainer
Upper School
Tammy Grant

Tammy Grant

Musical Theater Director, AP Music Theory Teacher, 9th Grade Choir Teacher
Upper School, Middle School
Tom Grant

Tom Grant

Middle School and Upper School Band, Music Department Chair
Upper School, Middle School
Lauren Green

Lauren Green

First Grade Teacher
Lower School
Hannah Gregory

Hannah Gregory

2nd Grade Teacher
Lower School
Leah Hackett

Leah Hackett

Upper School Art Teacher
Upper School
Mary Claire Hancock

Mary Claire Hancock

7th grade Math Teacher
Middle School
James Hannis

James Hannis

Maintenance Assistant
Staff
Adair Hardegree

Adair Hardegree

Middle School and Upper School Cheerleading Coach
Upper School, Middle School
Jim Hardegree

Jim Hardegree

Associate Head of School, Upper School Dean of Students
Staff
Deirdre Hatcher

Deirdre Hatcher

Middle School Girls Basketball Coach
Middle School
Annie Hayes

Annie Hayes

Cubs Teacher
Lower School
Billy Hight

Billy Hight

6th Grade Science, Middle School Boys Head Basketball Coach
Middle School
Kyle Hopper

Kyle Hopper

Director of Technology
Staff
Kristin Horner

Kristin Horner

2nd Grade Teacher
Lower School
Pam Howard

Pam Howard

Toddlers Assistant
Lower School
Lori Howell

Lori Howell

College Advising Assistant
Upper School
Camille Ivie

Camille Ivie

Kindergarten Assistant
Lower School
Shilpa Jinturkar

Shilpa Jinturkar

Cubs Assistant
Lower School
Holly Johnson

Holly Johnson

Junior Kindergarten Teacher
Lower School
Brittany Jones

Brittany Jones

Infants Teacher
Lower School
Jeff Jones

Jeff Jones

Head Boys Basketball Coach, 6th Grade History Teacher
Staff, Middle School
Sarah Jones

Sarah Jones

Lower School Guidance Counselor
Staff
Ryan Joyce

Ryan Joyce

Technology Assistant
Staff
Farzaneh Kaveh

Farzaneh Kaveh

Junior Cubs Assistant
Lower School
Sara Kazempour

Sara Kazempour

Junior Kindergarten Assistant
Lower School
Wenesday Ketron

Wenesday Ketron

4th Grade Teacher
Lower School
Bryce King

Bryce King

Middle School Math, Middle School Dean of Students, Upper School Assistant Football Coach
Upper School, Middle School
Cindy Kirsch

Cindy Kirsch

Lower School Director
Staff
Lindsey Langford

Lindsey Langford

Toddler Lead Teacher
Lower School
Margaret Livingston

Margaret Livingston

Middle School Director
Staff
Elizabeth Maloan

Elizabeth Maloan

Science Lab Coordinator/Instructor, JAC Structured Literacy Instructor
Lower School
Jeff Manley

Jeff Manley

Golf Coach
Staff
Clare Markos

Clare Markos

Junior Cubs Teacher
Lower School
Lisa Marley

Lisa Marley

2nd Grade Teacher
Lower School
Natalie Martin

Natalie Martin

Girls Basketball Assistant Head Coach
Lower School
Meredith Masterson

Meredith Masterson

Cubs Assistant
Lower School
Heidi McDaniel

Heidi McDaniel

Lower School Technology, Registrar
Lower School
Lori McKinnie

Lori McKinnie

3rd Grade Teacher
Lower School
Anna McPeake

Anna McPeake

Middle School Art Teacher
Middle School
Ted Measley

Ted Measley

Head Upper School Tennis Coach
Staff
Whitney Meriwether

Whitney Meriwether

Upper School English Teacher, AP Language and Composition Teacher
Upper School
Laura Moore

Laura Moore

Director of Admissions
Staff
Karen Morganti

Karen Morganti

Cubs Teacher
Lower School
Emily Morris

Emily Morris

6th Grade English
Middle School
Spencer Nelson

Spencer Nelson

Assistant Baseball Coach, 8th Grade History Teacher
Middle School
Randy Olswing

Randy Olswing

Chief Financial Officer
Staff
Nice Panthofer

Nice Panthofer

Middle School and Upper School Spanish Teacher
Upper School, Middle School
Mallory Parker

Mallory Parker

3rd Grade Teacher
Lower School
San Pearson

San Pearson

Front Desk Receptionist
Staff
Rob Platt

Rob Platt

Upper School English Teacher, Middle School Assistant Football Coach
Upper School, Middle School
Jamie Pledger

Jamie Pledger

4th Grade Teacher, Assistant Softball Coach
Lower School
Matt Pledger

Matt Pledger

6th Grade Social Studies, AP Human Geography
Middle School
Tina Plunk

Tina Plunk

Upper School Math Teacher, Math Department Chair
Upper School
Brandon Polk

Brandon Polk

Assistant Softball Coach
Upper School
Arthur Priddy

Arthur Priddy

Upper School Cross Country Coach
Upper School
Kim Rainey

Kim Rainey

Upper School Assistant
Staff
Jane Ramer

Jane Ramer

Upper School Science Department Chair, AP Biology Teacher, Biology Teacher
Upper School
Loretta Reasons

Loretta Reasons

3rd Grade Teacher
Lower School
Laquita Robinson

Laquita Robinson

After School Care Coordinator, Camp Bruins Coordinator
Staff
Don Roe

Don Roe

Head of School
Staff
1 2 > showing 1 - 100 of 135 constituents