Skip To Main Content

Menu Toggle

Mobile Main Nav

Meet Our Faculty & Staff

1 2 3 > showing 1 - 100 of 214 constituents
Tina Anderson

Tina Anderson

teacher
Lower School
Elizabeth Atkins

Elizabeth Atkins

teacher, Assistant Director of Development
Ashley Ayers

Ashley Ayers

Lady Bruins Assistant Basketball Coach, 1st - 5th Grade Physical Education Teacher
Lower School, Upper School
Joel Ayers

Joel Ayers

Lady Bruins Head Basketball and Softball Coach, Upper School Economics Teacher
Upper School, Staff
Allison Badgett

Allison Badgett

Accounts Payable
Staff

Faith Baker

Annie Bartholomew

Jessica Barton

Jessica Barton

MS/US French Teacher, Digital Communications Specialist, AP French Teacher
Upper School, Middle School

Ethan Baskin

Rebecca Baskin

Rebecca Baskin

office
Staff

Rachel Beauchamp

Amy Bozza

Amy Bozza

Infant Assistant Teacher
Lindsay Brady

Lindsay Brady

Director of the Jones Academic Center
Lower School
Kathy Brandt

Kathy Brandt

teacher
Lower School
Sherri Brauss

Sherri Brauss

teacher
Middle School

Audrey Bray

Kelly Breazeale

Kelly Breazeale

teacher
Staff

Leah Bromley

Holly Brown

Holly Brown

Kindergarten Teacher
Lower School

Luke Buchanan

Marion Burch

Marion Burch

Middle School Spanish
Courtney Burnette

Courtney Burnette

Lower School Director
Mary Katherine Busuito

Mary Katherine Busuito

Lower School Music Teacher
Krystal Butler

Krystal Butler

teacher
Upper School
Laurie Butler

Laurie Butler

bus driver
Staff
Ricky Butler

Ricky Butler

bus driver
Kellie Byrd

Kellie Byrd

after care
Lower School
Laura Byrd

Laura Byrd

assistant teacher

Sarah Callis

Briamst Castro

Briamst Castro

Upper School Soccer Assistant Coach, Middle School Soccer Coach
Upper School, Middle School
Bubba Cates

Bubba Cates

Upper School Math Teacher
Upper School
Carrie Cates

Carrie Cates

4th Grade Teacher
Lower School
Lisa Cates

Lisa Cates

office
Lower School, Staff

Emily Cisco

Bridget Clark

Bridget Clark

Upper School English, AP Literature, English Department Chair
Upper School
Robert Clyce

Robert Clyce

Security Officer
Paul Conway

Paul Conway

teacher, Speech Teacher, Lower School and Middle School French Teacher, Upper School Soccer Coach
Lower School, Upper School, Middle School
Jamie Creech

Jamie Creech

ELA Teacher
Lower School
Hillary Dalton

Hillary Dalton

teacher, Yearbook Advisor
Upper School
Heather Daniel

Heather Daniel

Kindergarten Assistant
Erica Davidson

Erica Davidson

teacher, Lower School Spanish
Lower School, Upper School
Kathy Davis

Kathy Davis

teacher, 6th Grade Literature Teacher
Middle School
Trinity Day

Trinity Day

Infant/Toddler Assistant
Avery Decker

Avery Decker

Communications Specialist
Caroline  Dill

Caroline Dill

Upper School English
Hope Duffey

Hope Duffey

Lower School Art
Philip Dunn

Philip Dunn

Facilities Director
Staff

Virginia Dyer

Hailey Eldridge

Hailey Eldridge

teacher
Lower School
Russell Ellis

Russell Ellis

office

Ella Engles

Ansley Eubank

Lisa Evans

Lisa Evans

Middle School Cross Country Coach
Staff

James Fortner

Logan Fortner

Logan Fortner

Upper School Spanish
April Foster

April Foster

Kindergarten Assistant
Mary Lou Garcia

Mary Lou Garcia

Infant/Toddler Floater

Alexander Garey

Leslie Garrett

Leslie Garrett

5th Grade Teacher
Lower School

Maleah Gateley

Mary Ann Giampapa

Mary Ann Giampapa

Director of Student Health
Staff

Ronnie Giddens

Jimmy Glosson

Jimmy Glosson

teacher, Upper School Spanish Teacher, AP Spanish Teacher
Upper School
Christie Golden

Christie Golden

teacher, Upper School Science, Upper School Athletic Trainer
Upper School
Keli Gooch

Keli Gooch

District-Wide Behavior Specialist

Katerin Goodsell

Tammy Grant

Tammy Grant

teacher, AP Music Theory Teacher, 9th Grade Choir Teacher
Upper School, Middle School
Lauren Green

Lauren Green

First Grade Teacher
Lower School
Hannah Gregory

Hannah Gregory

2nd Grade Teacher
Lower School

Katie Gwinn

Keri Gwinn

Leah Hackett

Leah Hackett

Upper School Art Teacher
Upper School

Elliana Hall

Mary Claire Hancock

Mary Claire Hancock

7th grade Math Teacher
Middle School
James Hannis

James Hannis

maintenance
Staff
Adair Hardegree

Adair Hardegree

coach
Upper School, Middle School
James Hardegree

James Hardegree

office, Upper School Dean of Students
Staff

James Harris

cafeteria
Annette Hayes

Annette Hayes

Cubs Teacher
Lower School
Jared Heldenbrand

Jared Heldenbrand

Middle/Upper School Choir & Music
Sally Hicks

Sally Hicks

Infant/Toddler LEAD Teacher
Billy Hight

Billy Hight

teacher, Middle School Boys Head Basketball Coach
Middle School

Olivia Hill

Alton Hilliard

Elizabeth Hoffman

Elizabeth Hoffman

School Nurse, R.N.
Kristen Hopper

Kristen Hopper

Cubs Assistant
Kyle Hopper

Kyle Hopper

Technology Coordinator
Staff
Kristin Horner

Kristin Horner

teacher
Lower School
Lori Howell

Lori Howell

College Advising Assistant
Upper School
Pam Hudson

Pam Hudson

Infant/Toddlers Assistant
Lower School
Shilpa Jinturkar

Shilpa Jinturkar

Cubs Assistant
Lower School
Holly Johnson

Holly Johnson

teacher
Lower School

Taylor Johnson

Brittany Jones

Brittany Jones

after care
Lower School
1 2 3 > showing 1 - 100 of 214 constituents